Zbog Korone virusa, Svetska Zdravstvena Organizacija je zvanično proglasila pandemiju prošle nedelje. Iz tog razloga mnoge vlade kao i naša proglašavaju određene mere, kao što je na primer, pravljenje fizičke odvojenosti. Sve u cilju dobre namere, da bi došlo do manjeg broja zaraženih.
Postoji jako veliki prostor između znanja koje postoji o virusu, i o tome koliko ne znamo, što nas često ostavlja zabrinutim. Imajući to u vidu, trenutno se mnogi od nas bore sa napetošću i strahom. Mindfulnes može da bude vaš najbolji drug, u ovim situacijama, baš zato što nam daje uvid u to koliko je stvari i resursa realno u našoj moći.
Naravno da vas ne čini apsoutno imunim na negativne vesti i situacije, ali vam sigurno može dati prostor u kome ćete manje osećati napetost od neizvesnosti. Moći ćete da zaštite sebe i svoje voljenje. Takođe ćete izgraditi veću povezanost sa svojom otpornošću i pristupati situaciji hladnije glave, što je u ovim uslovima jako bitno.
Mindfulnes će nam pomoći da prepoznamo sitacije u kojima se osećamo da gubimo kontrolu i da nas obuzima strah van naših mogućnosti. Dakle, prva stvar koju sada treba da prepoznamo jeste da je napetost normalna reakcija. Kada se nalazimo u neizvesnim uslovima, sasvim je u redu da osećamo strah od nepoznatog.
Ono što je potencijalno negativna strana ako ove emocije počnu da utiču na naše funkcionisanje. Na primer, izgubimo strpljenje sa ukućanima, odemo u paničnu kupovinu… Osetimo da smo se zagavili, u taman prostor. Mindfulnes je tu odličan saveznik da za početak prepoznamo da osećamo strah, dakle, dokle je realna opasnost istinita, a koji deo mi dodajemo na osnovu svojih pređašnjih iskustava.
Postoje zapravo samo dva koraka ove tehnike, koja su u ovoj situaciji ključna. Prvo treba da smirimo um, i da se centriramo. Drugi korak je da vidimo šta se to zapravo dešava oko nas i da samo postojimo sa tim okruženjem. Tako ćemo prepoznati koliko je zapravo realno opasnost situacija.
Zato za početak možemo da koristimo par mindfulnes tehnika da se vratimo u sadašnji trenutak:
Jedna od bitnih stvari na koje treba da obratimo pažnju trenutno je poricanje, jer nam zapravo ono vezuje ruke. U poricanje spada sve što ima veze sa tim da pravimo šale na račun sadašnje situacije ili ignorišemo jasne znake opasnosti. Kada poričemo ozbiljnost, zapravo izbegavamo da se suočimo sa situacijom i takođe gubimo šansu da nađemo prava rešenja. Što zapravo ne čini da se situacija ne dešava u realnosti. Tu je ključ u aktivnom prisustvu. Dakle, da shvatimo koliko je ozbiljna sitacija, koje mere treba da poštujemo, koliko trebamo da investiramo, a koliko zapravo trebamo da prepustimu institucijama i državi da odrade neophone mere zaštite.
